Активности верске наставе у години јубилеја (повратак веронауке у школски систем – 20 година)

Поводом празника Дан примирја, у ОШ „Душко Радовић“ постављена је изложба „Улога свештенства у Великом рату“.

Изложба се састоји од фотографија које сведоче о верском животу у српској војсци током Првог светског рата. Циљ изложбе је да се ученици школе упознају са историјском чињеницом да се свештенство, парохијско, али и монашко, у највећој мери одазвало и ставило у ратни распоред, прихвативши напоре и укључивши се у подухват читавог народа, да је Црква морално потпомагала борбу, проповедајући и говорећи, понајвише кроз примере својих духовних делатника и пастира да је заштита нападнуте отаџбине света дужност која се поклапа са Божијом вољом. На фотографијама се може видети како се верски живот одвијао углавном под ведрим небом, на положајима, у војним базама и импровизованим црквама. Крсна слава, Божић и Васкрс славили су се на Солунском фронту, у Африци и свуда где се српски војник током рата затекао. Приказани су такође и свештеници других вера – Јевреји и муслимани приликом полагања војничке заклетве. Фотографије сведоче о томе да је свештенство у овим тешким данима било на висини свог позива: да је делило са паством и добро и зло и очински се старало да ублажи јад и чемер, да утеши ожалошћене, а помогне бедне и невољне, умело је да се узвиси и да се заложи за паству своју и да јој свуда добрим примером претходи.

Изложбу је осмислила и поставила Марија Тодоровић, вероучитељица.

Veronauka 2 860x1147 Veronauka 3 860x1147 Veronauka 4 860x1147 Veronauka 5 860x1147

Онлајн конкурс "Имам право да"

Ликовни онлајн конкурс, портрет Драгана Лукића

Приредба Свети Сава